מידע על התמכרות וגמילה מאלכוהול
 
אלכוהול הינו חומר, שהצריכה וההפצה שלו מותרת על פי החוק, ורוב האוכלוסיה הבוגרת צורכת אותו במידה כזו או אחרת. במקרים רבים שתיית אלכוהול מהווה חלק מטקסים ואירועים חברתיים. הרבה פעמים מי שצורך אלכוהול לא מודע או מתעלם מהעובדה שאלכוהול זהו סם לכל דבר. הצריכה החוזרת שלו עלולה לגרום במשך הזמן להתמכרות ואדם הזדקק לעבור גמילה מאלכוהול.
 
ישנו הבדל משמעותי בין שתיה באופן נורמטיבי ושתיה באופן כפייתי. מי שהתחיל כשותה נורמטיבי והתדרדר לשתיה כפייתית ברוב המקרים מכחיש את מצבו ואת הצורך בתהליך גמילה לאלכוהול. אחוז גבוה מהאוכלוסיה שותה אלכוהול באופן נורמטיבי. שתייה בטוחה ומתונה בשמחות ואירועים חברתיים ותוך שמירה על פרופורציה ויכולת להפסיק לשתות כשרוצים בכך. התמכרות הכפייתית לאלכוהול מקורה בניסיון לפתור בעיה כלשהי באמצעות השתייה, והמכור שותה כמויות גדולות, לעיתים עד לאובדן הכרה, באופן בלתי מבוקר וכרוני.
 
 
השפעת האלכוהול
 
אלכוהול הינו חומר פסיכו-אקטיבי בעל השפעה על מערכת העצבים במוח. אדם תחת השפעת אלכוהול נמצא במצב של כושר שיפוט לקוי והפרעות בפיקוח אינטלקטואלי ורגשי, הוא עשוי לחוש בשינויים קיצוניים במצבי הרוח, מתחושת אופוריה ונינוחות עד לתחושות דכדוך או דיכאון. כמו כן, האלכוהול משחרר עכבות ועשוי לגרום להתפרצות דחפים מיניים ואלימים, האדם עלול להגיע למצב של אובדן שליטה ולהוות סכנה לעצמו ולאחרים.
בנוסף, נהיגה בשכרות גורמת לחוסר ריכוז ולתגובות פחות שקולות ואיטיות ועלולה להביא לתאונות דרכים. ככל שהמכור יקדים את הגמילה מאלכוהול, כך ימנע מנזקים נוספים על חייו.
 
 
גמילה מאלכוהול - תלות נפשית וגופנית
 
התמכרות לאלכוהול כוללת מאפיינים של יצירת תלות נפשית וגופנית. בתהליך הגמילה מאלכוהול שחרור מהתלות מהווה קושי עיקרי עבור המכור. מבחינה נפשית, האדם בדרך כלל חסר מנוחה וסיפוק מחייו, בעל כמיהה לשתות וללא יכולת לשלוט בכמויות. לעיתים בדיעבד קיימת חרטה על ההדעה למצב שכרות, אך בבוא העת האדם אינו מסוגל לשלוט בהתנהגותו וממשיך לשתות.

מבחינה גופנית, בכושרו של גוף האדם להתרגל לכמות האלכוהול מסויימת, לפיכך השותה מגדיל בהדרגה את כמויות השתייה, על מנת להגיע לאותן ההשפעות על הגוף ועל מצב הרוח. כמו כן הפסקת השתייה מלווה בסימני גמילה ברורים.
 
 
ההשלכות הקשות של התמכרות לאלכוהול
 
בתהליך הגמילה מאלכוהול אדם עובר שיקום התפקוד הפיזיאולוגי וההתנהגותי, שנפגמו עקב השימוש.
ההשלכות של  התמכרות זו מתבטאות בבעיות חברתיות, בעיות ביחסים משפחתיים, המלווים במתח ובתוקפנות, הרס מערכות יחסים, בעיות כספיות, אובדן מקום עבודה וכבוד בעיני הסובבים.

הנזק הגופני הוא חמור ועלול לגרום למחלות כבד, מחלות זיהומיות, נזק לכליות והידרדרות מוחית. כמו כן המכורים לאלכוהול עשויים להסתבך בפעילות פלילית מתוך השפעות הנלוות לשתייה כגון נהיגה בשכרות, אלימות במשפחה ואלימות רחוב, גניבה ופשעים.
  
 
 

ניתן ליצור קשר בדף צור קשר באתר.
גמילה מאלכוהול

גמילה מאלכוהול במרכז "זאופיור"
 
מרכז 'זאופיור' מציע תוכנית יחודית לגמילה מאלכוהול. התוכנית עוצרת את ההתפתחות של מחלת ההתמכרות ומפעילה מנגנון ההחלמה וההתעוררות. התהליך מתחיל בהיכרות ובירור אינפורמטיבי, בכדי להתאים את התוכנית באופן אישי.
התוכנית שלנו בנוייה על בסיס התוכנית המסורתית '12 הצעדים' ומשולבת עם פרקטיקות ריפוי והתעוררות רוחנית. התוכנית מציעה פיתרון מקיף לגמילה מאלכוהול וכוללת ליווי אישי ומשפחתי רצוף ובניית תהליך החלמה ושיקום הדרגתי.
 
כתובת:  מצפה גיתה 51 (ליד כליל שבגליל) | טלפון:  050-887-8584 | דוא"ל:  zaopure@gmail.com