מסלול הגמילה מסמים והשיקום נפתח בניקוי הגוף ובהקניית כלים להתמודדות עם מצבי לחץ ובפיתוח כישורי חיים. בני המשפחה של המטופל לוקחים חלק בתהליך גמילה מסמים והתעוררות מהתמכרות. הם מלווים את המטופל ומקבלים עזרה והנחיות לאורך כל הדרך.
 
כל התהליך של גמילה מסמים מבוסס על הרצון של המטופל לבנות דרך חיים חדשה. זהו תהליך שעליו לעבור מרצונו החופשי. זוהי, אומנם, דרך ארוכה ורבת מכשולים, אך זוהי הדרך היחידה להגיע לחיים שלווים ובעלי משמעות.

 
מידע על התמכרות וגמילה מסמים
 
גמילה מסמים היא גמילה מאחת ההתמכרויות הקשות ביותר. ההתמכרות לסמים פוגעת במתמכר בכל תחומי החיים בחייו, פיזי נפשי ורוחני. היא לוכדת את המתמכר למעגל כפייתי של שימוש חוזר, משפיעה על מערכת העצבים המרכזית, משנה את תפקודי המוח וגורמת לשינויים תנודתיים במצב הרוח, לשינויים בהבנת המציאות ולשינויים בהתנהגות. גמילה מסמים אינה קלה, אך היא בהחלט אפשרית.   גמילה מסמים
 
בתחילת השימוש בסמים חווה המתמכר חוויה של עונג ושחרור ממתחים ולחצים. אך מאוד מהר ההנאה נעלמת ואת מקומה מחליפים כאבים גופניים וסבל נפשי. ככל שהשימוש בסמים מתמשך, כך מעמיקה התחושה של חוסר אונים ושל ניתוק מהמציאות.
 
ההתמכרות פוגעת בכל מישורי החיים. היא פוגעת באדם עצמו ובסובבים אותו. יחסי האימון עם הסביבה נפגעים ויש הידרדרות כלכלית. לעתים השימוש בסמים עלול להביא את המתמכר להסתבכות עם החוק. כדי לממן את הסמים, עלול המתמכר לגנוב, לבצע מעשי אלימות, מרמה והונאה.
 
 
סוגים שונים של סמים, ודרכים שונות של השפעה
 
יש סוגים שונים של סמים, כל סם משפיע בצורה שונה. סמי הזיה (חשיש ומריחואנה), פטריות הזיה וסמים מעוררים הגורמים להמרצת מערכת העצבים. חומרים משככי כאבים כדוגמת אופיאטים, חומרים ונרקוטים כדוגמת הרואין, מורפיום, אופיום וחומרים סינתטיים כדוגמת מתדון ואדולן עלולים לגרום להתמכרות.
כדורי הרגעה וכדורי שינה כגון ואליום, קסאנקס ועוד, מדכאים את פעילות מערכת העצבים המרכזית. 
 
התמכרות לסמים גורמת לשלושה דברים:
  • תלות גופנית - כדי לתפקד במציאות הרגילה נזקק המטופל לכמות מסוימת של סמים באופן קבוע. מחסור בסמים יחשוף את המטופל לתסמונת גמילה, לקריז ולדפוסי ההתנהגויות המאפיינים את הגמילה.
     
  • תלות נפשית – זוהי התנהגות כפייתית של שימוש חוזר בסמים הנובע מהרצון לחוות שוב את החוויה העוצמתית הראשונה שחווה המטופל כאשר החל לצרוך סמים וחשש מתמיד שמא לא ימצא המתמכר את הסמים הנדרשים לו.
     
  • תלות פסיכולוגית – בתחילת ההתמכרות הסבו הסמים למתמכר עונג, כדי לחזור ולחוש שוב את חוויית העונג יצרוך המתמכר כמויות גדולות יותר של סמים, אך על אף הכמויות הגדולות, חווית העונג פוחתת ובמקומה חווה המכור סבל ומצוקה המלווים אותו במשך כל הזמן שהוא צורך את הסם. 
 

ניתן ליצור קשר בדף צור קשר באתר.
גמילה מסמים
גמילה מסמים במרכז "זאופיור"
 
מרכז "זאופיור" מציע תוכנית ייחודית ומדוייקת לגמילה מסמים. מטרת התוכנית הינה לעצור את מנגנון הההתמכרות ולהפעיל את מנגנון ההחלמה וההתעוררות. התוכנית מבוססת על תוכנית מסורתית '12 הצעדים' ומשולבת עם פרקטיקות ריפוי והתעוררות רוחנית. התוכנית כוללת ליווי אישי רצוף של המטופל ובני משפחתו ושילוב המטופל בקבוצות של מכורים אנונימיים.
 
כתובת:  מצפה גיתה 51 (ליד כליל שבגליל) | טלפון:  050-887-8584 | דוא"ל:  zaopure@gmail.com